www.BudowaSwapow.com Auto Serwis SEBCYC
Klima Radomsko, Klimatyzacja Samochodowa Radomsko, Mechanika samochodowa, Wulkanizacja, Diagnostyka komputerowa, Spawanie aluminium, Spawanie plastiku, Spawanie nierdzewki, Geometria kól, Serwis klimatyzacji

Instrukcje "Montaż maglownicy"

Instrukcja montażu maglownicy w Fiacie 126p

Układ kierowniczy pełni ważną rolę w samochodzie. Nie tylko pozwala na prowadzenie samochodu, ale również ma wpływa na komfort jazdy. Prawie w każdym modelu Fiata 126p mamy do czynienia z przekładnią ślimakową poza niektórymi FL-ami oraz Bis-ami. Z biegiem czasu elementy starzeją się i zużywają co pogarsza sterowność samochodu. Zamiast naprawiać niektóre elementy lub wymieniać je na nowe można zamienić przekładnię ślimakową na nowszą - zębatkową. Wiąże się to z pewnymi zmianami w samochodzie lecz mimo tego koszty pozostają prawie takie same jak przy wymianie elementów starej przekładni kierowniczej (przekładnia kierownicza, wspornik, komplet drążków, końcówki drążków).

W pierwszej kolejności powinniśmy zakupić odpowiednie elementy do samochodu. Są to:


1. Przekładnia kierownicza2. Mocowanie przekładni kierowniczej

Element ten nie jest dostępny w żadnym sklepie. Uchwyt zrobiony jest solidnie i nie ma jakichkolwiek problemów z montażem. Część ta, produkowana jest na zamówienie i można ją kupić na stronie: www.BudowaSwapow.com
3. Końcówki drążków kierowniczych4. Nakrętki z zabezpieczeniem fi 8, 10Kiedy mamy już wszystkie elementy możemy rozpoczac pracę nad naszym samochodem. W pierwszej kolejności należy zdemontowac stary układ kierowniczy. W tym celu samochód powinien dostac podniesiony do góry a my korzystamy z kanału odkrecejąc i demontując poszczególne części. Przedtem jednak należy odkręcic wewnątrz samochodu przy kolumnie kierowniczej nakrętkę i wyjąc śrubę z przegubu krzyżakowego.
Kiedy mamy to już zrobione wówczas możemy przejśc do drążków kierowniczych. Ściagamy je za pomocą ściągacza lub młotka po uprzednim odkręceniu nakrętek mocujących je do wspornika, przekładni kierowniczej oraz zwrotnicy. Gdy drążki są zdemontowane, można odkręcic wspornik oraz przekładnię kierowniczą. Oba te element są mocowane trzema nakrętkami. Gdy odkręcimy wszystkie elementy widok powinien być zbliżone do tego poniżej:


Teraz należy przyłożyc wspornik na miejsce poprzednich elementów. Kiedy wszystko będzie dobrze przylegało można go przykręcic na stałe za pomocą nakrętek z zabezpieczeniami.


Następnym krokiem jest wywiercenie otworu na wał przekładni kierowniczej. Najlepiej jest to zrobic wiertłem o średnicy 6, następnie rozwiercic na większy aby potem móc poszerzyc otwór za pomocą pilnika. Otwór powinien byc wywiercony w miejscu, umożliwiającym bezproblemowe wejście wałka przekładni do środku samochodu. W moim przypadku wyglądało to w taki sposób:
Po rozpiłowaniu otworu należy przyłożyc przekładnię kierowniczą do wspornika i sprawdzic, czy wałek przekładni obraca się swobodnie i bez przeszkód. Jeżeli tak jest, wówczas można przykrecic przekładnię na stałe.

Istotną rzeczą jest teraz przedłużenie wałka kolumny kierowniczej. Standardowa długośc nie wystarcza i należy go nieco zmodyfikowac.
Najprościej jest to zrobic za pomocą spawarki. Jeżeli dysponujemy takową pierwszym krokiem jest przecięcie na dwie równe części krzyżaka. Wstępnie można go oszlifowac z warstwy czarnej farby co będzie potrzebne w przypadku spawania. Następnie, potrzebny jest kawałek rury czarnej do wody lub gazu 1/2" - około 15 - 20 cm. Kiedy już to mamy należy teraz zmierzyc jak długi musi być krzyżak. W tym celu na obie części krzyżaka, które wcześniej zostały przecięte należy nawinąc 3 - 4 warstwy taśmy izolacyjnej, wówczas przy wkładaniu w rurkę będziemy czuli mały opór a to pozwoli na dokładne wymierzenie długości krzyżaka. Teraz należy włożyc krzyżak na swoje miejsce i markerem lub czyms podobnym zaznaczyc miejsca, w których można przyspawac rurkę do dolnej i górnej części krzyżaka.

Kiedy krzyżak ma odpowiednią długośc i jest zespawany z dwóch stron a spawy nie są idealne należy za dwóch stron przy końcu przewiercic przez rurkę i wspawany kawałek otwór o średnicy 4 mm i nastepnie zanitowac. Wówczas gdy połączenie spawane z jakiegoś względu mogłoby nie wytrzymac mimo iż krzyżak nie przenosi obciążeń zawsze kierownicą będzie można kręcic dalej.
Kiedy nasz krzyżak jest zmodyfikowany, wówczas wkłądamy go na miejsce i pozostaje nam przykręcenie końcówek drażkow kierowniczych do zwrotnicy i wyregulowanie zbieżności.

Źródło

Polecamy sprawdzić ale także jak również | Tagi opisujące naszą stronę to:Warsztat Samochodowy Radomsko , Warsztat Radomsko , Mechanik Radomsko , Wulkanizacja Radomsko , Diagnostyka Komputerowa Spawanie Aluminium , Spawanie Plastiku Geometria Kół ,Klimatyzacji Radomsko, Serwis Klimatyzacji Radomsko ,Klima Radomsko , swapy, fiat126p, budowa samochodów, fiat 126p, sebcyc, maluch, budowa aut, Abarth, Giannini, fiat 126, Radomsko klimatyzacja samochodowa, TIG, klatka, warsztat samochodowy radomsko, wulkanizacja, spawanie aluminium Created by All4net - Strony Internetowe Częstochowa